Rüyada anahtar görmek, kendi eliyle halkın işlerinin vaktinde yapılmasını ve insanların işlerini düzelterek yoluna koyma hususunda çaba gösteren ve elinden gelen gayret ve çalışmayı yapan bir adama işaretle yorumlanır.
• Rüyasında elinde bir çok anahtarlar bulunduğu­nu görmek, yüksek bir mertebeye, büyük bir itibâr ve şerefe ermeye işaret şeklinde yorumlanır.
• Rüyada anahtar görmek, bazı yorumculara gö­re, rızka, geniş geçime kavuşmaya veya yardıma (yardım görülmeye, yardım edilmeye) işaret eder.
• Bir kimse rüyasında bir kapıyı anahtar île açtığı­nı görse, Cenâb-ı Hakk’m yardımına kavuşarak mura­dına erer ve arzusuna kavuşur şeklinde yorumlanır.
• Kirmânî’nin yorumu: Rüyasında bir yeri anahtar ile açtığını görmek, hayra ve iyiliğe işarettir. Bir yeri kapattığını görmek ise, şerre ve kötülüğe işarettir.
• Rüyasında bir yeri kilitlediğini görmek, birilerini evlendirmeye işaret olarak yorumlanır.
• Bazı yorumcular: Rüyada anahtar görmek, Ce-nâb-ı Allah’a yaptığı duâ ve niyazlarının kabul olaca­ğına, tövbe ederse, tövbesinin kabul olunup günah­larının bağışlanacağına işaretle yorumlamışlardır.
• Câbiril’Mağrıbî’nin yorumu: Rüyasında elinde bir anahtarı olduğunu gören kimse, temiz ve güzel bir su ile abdest alacağına ve ibâdet edeceğine işaret olarak yorumlamıştır. Eğer anahtarının elinden düştü­ğünü görse, namaz kılmaktan tembellik ederek uzak duracağına işaret eder.
• Câfer-i Sadık (R.A.)’ın yorumu: Rüyasında anahtar görmek, güçlüklerin aşılmasına, zor işlerin kolaylaşacağına, kederi olanların kederlerinden kur­tulacağına, hastalıkla uğraşanların, hastalıklarının iyileşeceğine, bir muradı olanların, muradlarına ere­ceklerine, dininde güçlü olmaya duâ edenlerin du­asının kabul edileceğine ve ilim sahibi olmaya, mari­fet nimetine kavuşmaya işaretle yorumlanır.
Rüyada anahtar görmek tabiri… Rüyada elinde bir anahtar olduğunu görmek, temiz su ile abdest almaya ve ibadetlerde devama işarettir. Elinden anahtarın düştüğünü görmek, namaz.
Anahtarla bir yeri açmak hayra, kapatmaksa şerre delalet eder.

Anahtar, Allahtan bir şey istemeyle, dua ve istiğfar ile tabir edilir. Elinde bir anahtar olduğunu görmek abdest alıp ibadet etmeye; elinden anahtarın düştüğünü görmek namazı eda etmekte gevvşek davranmaya delalet eder.

Ayrıca anahtar görmek, rızık, ilim, evlat, elçi, mal, define, koca ve hacca gitmekle tabir edilir. Elinde birçok anahtar olduğunu gören kimse büyük bir mertebeye erişir. Anahtar ile bir kapıyı veya kilidi açtığını gören, büyük bir zatın yardımıyla düşmanına galip gelir. Bir anahtar aldığını gören hazine bulur; eğer arazi sahibi ise toprağından istifade eder.

Rüyada anahtar kaybetme, erkekler için, ev değişikliğine,kadınlar için, aile yaşantısında geçimsizliğe işarettir. Anahtar bulmak güç ve iyi bir gelecek sağlıyacak bir işe başlanacağına işarettir.

Rüyada anahtarla kapı açmak, problemlerin çözümünün göründüğünden daha kolay olduğuna işarettir Kırık anahtarı görmek,çevrenizde arkanızda konuşan dostlarınızın varlığına işarettir.

Rüyada Anahtarın Çalınması; işlerinizi boş vermenizden dolayı çok zor durumlara düşeceğinize işarettir. Hayatınızda beklenmedik değişiklikler olacağının işaretidir.

Rüyada Anahtar bulmak; mutlu bir iş ve aile hayatına, kaybetmekse gereksiz maceralara yorumlanır.
Yeni bir umut, yeni bir fırsattır.

Anahtar, eliyle halkin islerinin yapilmasi için araci olan bir kimse ile tabir olunur. Elinde bir çok anahtarlar oldugunu gören, rütbe ve seref sahibi olur.

Kirmaniye göre; anahtar ile bir yeri açmak hayra; kapatmak serre delalet eder.

Kilitlemek evlendirmege, elinde cennetin anahtarlarini görmek sonu, hayirli bir is yapacagina isarettir.

Bazilari demislerdir ki: Anahtar görmek Allah (C.C.) Teala Hazretlerinden istenen bir sey veya dua veya magfiret ile tabir olunur.

Cabirül-Magribiye göre: elinde bir anahtar oldugunu görmek, temiz su ile ab dest almaya, ibadete delalet eder. Elinden anahtarin düstügünü gören, namaz kilmakta tembellik eder.

Cafer-i Sadık (R.A.) a göre: rüyada anahtar görmek, güç islerin asilmasina, kederden kurtulmaya, hastaliktan iyilesmeye, muradin olusuna, dinde kuvvete, dualarin kabulüne, ilim ve marifete delalet eder. Bir seyi anahtarla açtigini gören istediginde yardim görür. Bir kadin, kendisine bir anahtar verildigini görse, bekar ise evlenir. Kendi sine bir anahtar veya anahtarlar verildigini gören, halka hükmedecek büyük bir ise girer.

Bu rüya her suretle hayirlidir. anahtarin veya dislerinden birinin kirildigini görmek, hayir delildir. Anahtarinin kayboldugunu veya çalindigini görenin isleri yarim kalir. Anahtari kilidin deligine soktugunu görmek, nikaha isarettir. Eger anahtar yeni ise bakire bir kizla, eski ise dul bir kadinla evlenilir.

Ebu Sait EI-Vaize göre: demirden anahtar kuvvet ve kudret sahibi bir kimsedir. Açmak iyidir, zafere isarettir. Elinde anahtarlar oldugunu görenin eline mal geçer. Anahtarla bir yeri açmak, dua ile bir sey istemege delalet eder.

Rüyasinda bir kapiyi açmak ,için cebinde anahtar aradigini görmek, büyük bir is kurmak için sermaye veya ortak aradigina, yahut önemli bir davaniz için, bir ünlü avukat bulmaya çalistiginiza, veya elinize geçen büyük miktarda bir paranizi nasil degerlendirmeyi düsündügünüze delalet eder.

Abdulgani Nablusiye göre: anahtar görmek, düsünce ile yorumlanir. Rüyasinda bir anahtari oldugu halde evinin veya kasasinin yahut dolabinin kapisini açamayanin hayatta çok çalistigi halde kazanci ancak karin doyurmasina yeter.

Anahtarla kolaylikla her kapiyi açtigini gören, zahmetsiz ve çok rahat para kazanir.

Bir baska rivayete görede: Anahtar görmek, eliyle halkin islerinin yapilmasi için araci olan bir kimse ile tabir olunur. Elinde bir çok anahtarlar oldugunu gören, rütbe ve seref sahibi olur.

Anahtar görmek, rizka veya yardima isaret eder. Rüyada bir kapiyi anahtarla açtigini gören kimse Allahin yardimi ile murad ettigi seye kavusur. Bir kadin rüyada kendisine anahtar birakildigini görse, o kadin birisiyle nikahlanir. Anahtar, hacc ile de tabir edilir.

Bir baska rivayete görede; Rüyada, anahtar görmek, rizka veya yardima yahut Cenab-i Hak tarafindan olacagi seyle ilim ve Kuranin kapisini açmaya delalet eder. Özellikle kendisiyle beraber birçok anahtar varsa, rizik ve ilme nail ve bunlara sebep olan seylere yardimci ve düsmana galip gelmeye mazhar olur.Bazen anahtar evlada, casuslara, yolculuga, kölelere, kadinlar için kocaya ya da mala delalet eder.

Bazen anahtar Cenab-i Hakkin gayb hazinesinden ümit ve arzu ettigi seye nail olmasina delalet eder. Rütbe ve makam sahipleri için anahtar görmek sehirlere, köle için kurtulusa delalet eder. Rüyada elinde agaçtan bir anahtar oldugunu gören kimse, birisinin yanina emanet mal birakmasin, birakilirsa o kimse onu inkar eder. Çünkü agaç parçasi nifaktir. Rüyada elinde dilsiz bir anahtar oldugunu gören kimse, yetime zulmeder. Anahtar, duanin kabul olmasina da delalet eder.

Anahtarlar, hazinelere de delalet eder, çünkü hazineler onlarla açilir.Demirden yapilmis anahtar, kuvvetli ve söhretli bir kimseye ve islerinin açilmasina delalet eder. Rüyada bir kapiyi veya bir kilidi açtigini gören kimse, düsmanina galip gelir. Bazen de kuvvetli bir kimsenin yardimi ile galip gelir. Rüyada bir kapiyi anahtarla açtigini gören kimse, Hakkin yardimi ile murad ettigi seye kavusur. Eger anahtarsiz açarsa, o kimse dua veya iyilik ve ebeveyninin duasiyla maksadina nail olur.

Rüyada anahtar görmek, aklını kullanamayarak fakirleşmeye, anahtar bulmak, yaptığınız iş sonucunda bol kazanç elde edeceğinize, hapishane kapısını anahtar ile kilitlemek, destek aldığınız kimselerin sıkıntıya düşeceklerine ve artık sizin desteğinize ihtiyaç duyduklarına, kapı üzerinde anahtar görmek, mahkum olunacağına, kırılmış anahtar görmek, malınızı korumanız gerektiğine,anahtarla kapı açmak, zor olacağını düşündüğünüz bir işin çok kolay olacağına işarettir.

İlgili tabirler:
ruya tabirleri anahtar


Bir Cevap Yazın

yukarı